“Meslekte
3 Nesil
Birikimin Getirdikleri.”

Hakkımızda

 

1972 yılında inşaat alanında faaliyetlere başlayan Ali DELİBALTA gerçekleştirmiş olduğu muhtelif devlet taahhüt işleri ile Karadeniz bölgesinin önde gelen müteahhidi ve en çok tanınan işadamları arasına girmiştir.

1980 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesinde Mimarlık Eğitimini tamamlayan ailede mesleğin 2. Nesil temsilcisi Mimar Azmi DELİBALTA çeşitli inşaat işi alanlarındaki faaliyetlerini babası ile bir süre birlikte devam ettirmiştir.

Almış olduğu mimarlık eğitimi, yaşadığı yörenin geleneksel yaşam tarzına olan hayranlığı ve Anadolu kültürüne olan ilgisi, mesleki faaliyetlerinin “Tarihi Eser Restorasyonu” alanında yoğunlaşmasına etken olmuştur.

1986 yılında Alba İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ ni kurmuş, restorasyon alanında kurumsallaşmak ve “marka olmak” yolunda büyük hedefler koyarak ülkemiz kültür mirasına kazandırdığı önemli anıtsal yapılarla, koruma ve restorasyon alanında öncü, sektörde ilk akla gelen isimlerden biri olmayı başarmıştır.

Ailede mesleğin 3. nesil temsilcisi olan Yakup DELİBALTA 2004 yılında İç Mimarlık Eğitimini tamamladıktan sonra şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmiştir. Bu güne kadar geçen sürede teknolojik imkânları en etkin şekilde değerlendirerek yeni nesil fikirleriyle değişime ve gelişime odaklanmıştır. Toplam Kaliteye önem vererek daha hızlı, daha kaliteli ve kaynakların daha verimli kullanılması için eğitim faaliyetlerini arttırmış, kazanılan başarıların sürdürülebilir olması için halen çeşitli faaliyetlere öncülük etmektedir.

Alba İnşaat baba, oğul, torun “3 nesil birikimin getirdikleri” başarıyı dünya çapında değerlendirilen yılın “En iyi Restorasyon Ödülü” nü kazanarak tescillemiştir.

Alba İnşaat son yıllarda tarihi eser onarımlarına ayrılan bütçenin artması ile uygulamasını gerçekleştirdiği, tarihte önemli olaylara tanıklık etmiş ve o dönemlere ait izleri taşıyan farklı  bezeme ve üsluptaki; Saray, Köşk, Yalı, Kasır, Konak, Cami, Türbe, Medrese, Sarnıç vs.. gibi Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğuna ait değişik inşaat teknikleri ile yapılan anıt eserlerin, bilim kurulları ve üniversiteler gözetiminde deneyimli ekiplerle esaslı onarım kapsamında ağırlıklı  Ahşap, Taş ve horasan kullanılan yapılarda “Koruma ve Restorasyonu ile birlikte Statik Güçlendirme”  işlerini gerçekleştirerek elde edilmesi zor kazanımlar sağlamıştır.

Elde edilen kazanım ve üstünlükler, tüm çalışanlar tek bir vücut olduğunda kalıcı hale gelir diyen restorasyon uzmanı Yüksek iç Mimar Yakup DELİBALTA Alba İnşaat için “dünyada marka olmak” hedefi koyarak ciddi bir görevi de üstlenmiştir.

Translate »